blank

Üye Girişi

Site İçi Arama

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün3
mod_vvisit_counterDün851
mod_vvisit_counterBu hafta3
mod_vvisit_counterBu ay12113
mod_vvisit_counterHepsi920361

Kimler Sitede

Şu anda 27 ziyaretçi çevrimiçi

Biraz Yağmur Kimseyi İncitmez/Kemal SAYAR

''Gönül arşdan uludur , nice bin arş

Gönül zerresinün bir danesidür..'

Eşrefoğlu Rumi


''Ruh sağlığı uzmanları günümüz kültürel şartlarında iyiden iyiye aşikar olan bir ''ruh ölümü''nden bahsediyor. Çoğu zaman bu durum iç sıkıntısı şeklinde tecrübe ediliyor ve Batı dünyasının karşı karşıya geldiği en yaygın hastalık halini alıyor . Sıkıntı herhangi bir şey hissetme kabiliyetini inkar eder . Kronik sıkıntı adeta modern Batı kültürüne hastır.Paylaşılmış etkinliklerin , yüzyüze iletişimin , geniş aile etkileşiminin , toplumsal katılımın ve anlam sağlayan diğer manevi ve sosyal çabaların yaygın olarak bulunduğu geleneksel toplumlarda, sıkıntı pek tanıdık bir duygu değildi .''

 

Zaaf ve İmkanlarıyla Türkiye'de İslamcılık-III

Bu süreçte önceki iktidar döneminde yaşananlarda göz önünde bulundurularak daha naif ve daha light diyebileceğimiz bir politika izlendi. Yıllardır sistemin tokadını yemiş olan İslamcılar bu süreçte teenni ile hareket ederek sistemin bünyesindeki curufları ayıklamayı ve daha şeffaf ve halkla barışık ,yani bu toplumun genetik kodlarında saklı olan değerleri ortaya çıkaran bir politika izlemeyi ve bunu yaparken de, en azından ilk dönemlerde, fincancı katırlarını ürkütmemeyi gaye edindiler.Sistemin gadrine uğramışlığın verdiği psikolojiyle Türkiye İslamcılığı  siyasal tecrübesini mümkün olduğu kadar Kemalist elitizmin zayıflatılması mücadelesine hasretti.Bu alanda da ciddi mesafe aldı denilebilir.

 

Zaaf ve İmkanlarıyla Türkiye'de İslamcılık-I

Geçtiğimiz yıl içerisinde Türkiye sathında devam eden İslamcılık tartışması, bu topraklarda hala en güçlü fikriyatın İslamcılık fikriyatı olduğunu bir kez daha izhar etmiştir. Bitti, bitiyor derken İslamcılık düşüncesi, yaşadığı onca badireye rağmen kendisini yeniden ihya etmenin potansiyellerini de bünyesinde barındırmaktadır.21.yüzyıla sistemin çöküşüyle merhaba diyen Türkiye’de , son 10 yılda yaşanan siyasal gelişim sürecinin İslamcılık cereyanına darbe vurduğu; bu nedenle artık İslamcılıktan bahsedilemeyeceği;İslamcılığın iktidarla imtihanı kaybettiği ve devlete entegre olduğu yönündeki kanaatler, zarfa bakıp mazrufu ihmal etmenin çok açık bir göstergesidir. 

 

Sezai KARAKOÇ'u Dinlemek

Sezai Karakoç’un konuşmalarını dinlemek ;şiirleri ve düşünce yazıları kadar bir tat veriyor insana.Bu konuşmalar ,öz olarak 40-50 yıldır yazdıklarının bir tekrarı gibi olsa da,onları bizzat kendi sesinden dinlemek,jest ve mimikler,espriler bize ayrı bir haz veriyor.Bizim medeniyetimizin konuşmadan çok ,yazıya dayanması , az ve öz konuşmanın esas olması gibi nedenlerden olsa gerek önceleri fazla konuşmamış…Tabi ki İstanbul Cağaloğlu’ndaki Dirilişin bürosunda ,çay eşliğinde, ziyaretine gelenlerle yaptığı sohbetler dışında..

 

İslami Hareketin Entelektüel Kökenleri-1

Tunus’la başlayan ardından Mısır ve Libya’ya sıçrayan ve yaklaşık iki yıldır da Suriye’de devam eden sosyal patlamaların tarihi arka planını anlamak, yaşadığı döneme şahitlik yapma mükellefiyetiyle karşı karşıya bulunan bizler için oldukça büyük bir önem arz ediyor.Arap coğrafyası olarak tarif edilen bu beldelerdeki sosyal patlamaların, 20.yüzyılın sonunda dillendirilen medeniyetler çatışması ve tarihin sonu argümanlarıyla,basmakalıplaştırılmış/tekdüze/homojen bir dünya ve insan vaadinin yeganeliği üzerine mutabık kalmış modern anlayışlara bir reddiye olup olmadığının da ayrıca sorgulanması gerekiyor.

 

Zaaf ve İmkanlarıyla Türkiye'de İslamcılık-II

 Cumhuriyet modernleşmesinin oluşturduğu tahribat Türkiye de İslamcılığın yol haritası açısından önemli izler taşır.Türlü meşakkatlerle 1.dünya savaşının buhranlı sürecini atlatan Anadolu halkı  asıl darbeyi ,hiç beklemediği kişilerden, kendisini kurtaran(!) bir avuç seküler/laik elitten yemiştir.En önemli ilmi/entelektüel birikim Çanakkale savaşında yitirildiğinden ,Cumhuriyet elitlerinin yaptıklarına karşı koyacak  entelektüel ve ilmi bir direnç noktası da kalmamıştır.Buna rağmen gerçekleştirilen kıyamlar şiddetle bastırılarak halk cebren modernleştirilmeye ,dinin en son izlerinin de bu coğrafyadan silinmesine çalışılmıştır.

 

Sezai KARAKOÇ'un Eserlerinde Şehir Düşüncesi

Uzasan, göğe ersen,

Cücesin şehirde sen;

Bir dev olmak istersen,

Dağlarda şarkı söyle!

(Necip Fazıl)

 

Çağımızın büyük düşünür ve şairlerinden biri de Sezai Karakoç’tur.O,sadece bir şair değil,çok yönlü eserler ortaya koymuş bir yol göstericidir.Bir dava adamıdır.

S.Karakoç birçok yazısında şehirden,ideal bir şehrin nasıl olması gerektiğinden söz ederek büyük İslam şehirlerine göndermelerde bulunur.Bu konuda şehir –uygarlık ilişkisine vurgu yaparak,”kent” başlıklı yazısında şöyle der:

 

Cahit ZARİFOĞLU'ndan/Türkistanlı Nasıl Düştü?

Necip el-Kiylanî’nin Türkistan Geceleri isimli romanından:

-“Rus ve Çin araştırmacılar, ‘İslâm’ı Türkistan halkının kafasından söküp hayatından uzaklaştıramazsak başarılı olamayacağımız gün gibi açıktır. İşgal ile ihtilal ile her şeyin bitmeyeceği mükerrer tecrübelerle sabittir. Düşüncelerimizi onların arasında dinden tokat yemiş ilerici görüşlü kişilerin kafasında yerleştirmeliyiz. Aksi takdirde onlar bozguna uğramış olsalar bile, tevhid inancı ile bizleri kovacaklardır’ demektedir.”