blank

Üye Girişi

Site İçi Arama

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün243
mod_vvisit_counterDün952
mod_vvisit_counterBu hafta3088
mod_vvisit_counterBu ay20998
mod_vvisit_counterHepsi900487

Kimler Sitede

Şu anda 28 ziyaretçi çevrimiçi

Kavramların Savaşı/Editörden

Savaşlarda en önce hakikat kaybolur. Hakikatin kaybolduğu yerde ise batıl kendine mevzi kazanır.Bu süreç tezvirat,yaygara,ayartıcı ve yanıltıcı enformasyon ile desteklenerek sürekli hale getirilmek istenir.Böyle zamanlarda yapılmak istenenin icra edilebilmesi için önce yanıltıcı/ayartıcı enformasyon ile geniş kitleler zihinsel olarak belli bir anlayış çerçevesinde kodlanır yani kitlesel bir narkozlama faaliyetleri yürütülür.Modern dünya bu faaliyetleri psikolojik harp diye tesmiye ediyor.

 

Kur'an'da Dini ve Ahlaki Kavramlar/Toshihiko İZUTSU

Dil kusurlu olursa sözcükler düşünceyi iyi anlatamaz.Düşünce iyi anlatılamazsa yapılması gereken şeyler yapılamaz.Ödevler gereği gibi yapılamazsa töre ve kültür bozulur.Töre ve kültür bozulursa adalet yanlış yola sapar.Adalet yoldan çıkarsa şaşkınlık içine düşen halk ne yapacağını işin nereye varacağını bilemez.İşte bunun içindir ki hiçbir şey dil kadar önemli değildir.(Konfüçyüs)

 

Kişiye Özel/Mehmet ALAGAŞ

Bu kitabı ilk defa yedinci sınıfta okuduğumu hatırlıyorum.

Memlekete Müslüman şahsiyetler yetiştirme derdine düşen hocam, entelektüel açıdan çok kurak bir bölgede yaşadığının farkındaydı. En cahil insana bile hitap edebilecek, okuyanı teferruata boğmayan, gereksiz tartışmalar içermeyen kitaplara ihtiyaç vardı.

 

İdea/Loji

Evreni ,hayatı,tarihi ve insanı tanımlama çabaları bir ideolojinin kendisini temellendirirken mutlak surette işaret etmesi gereken hususlardır.Bu hususlarda söyleyecek sözü olmayan bir düşüncenin ideoloji olarak değer kazanması mümkün değildir.İnsanlık tarihinin her döneminde zihinlerdeki istifhamların temelini bu mevzular oluşturmuştur.

 

Hoca/Gürkan ZENGİN

Ahmet Davutoğlu, Iraklı Sünni gurupları seçimlere ikna etmeye çalışıyordu. Onu dinleyen Iraklılar arasında en köklü Sünni Arap aşiretlerden Übeydiye’nin yaşlı lideri Davutoğlu’nun konuşmalarını göz yaşları içinde dinledikten sonra ayağa kalkarak yanındakilere şöyle dedi; Bu adamı dinleyeceksiniz, Bu adam bir Bağdatlı gibi konuşuyor….

 

ALİM

Ey yeşil sarıklı  ulu hocalar!

…………….

Kardeşim İbrahim bana mermer putları nasıl devireceğimi öğretmişti.

Sezai KARAKOÇ

Alim kimdir? Vasıfları nelerdir?21.yüzyılda bir alim nasıl olmalıdır? Bu soruların cevabını doğru verebilirsek şu an içinde bulunduğumuz durumun aşılması noktasında çok ciddi bir mesafe kat etmiş olacağız. Çünkü bugün yaşadığımız sıkıntıların başında alimsizlik/ulemasızlık sıkıntısı gelmektedir.

 

İslam,Sekülerizm ve Geleceğin Felsefesi/S.Nakıp ATTAS

Farklı zamanlarda verilen derslerden müteşekkil olan eser yazarının ifadesiyle her ne kadar zamanları farklı olsa da birbirini tamamlayan parçalardan oluşuyor. Malay dili ve edebiyatı üzerine çalışmaları olan Nakıp el-Attas’ın bu önemli eserinin ilk baskısı Modern Çağ ve İslami Düşünüşün Problemleri başlığıyla yayınlanmıştır.

 

Ramazan/Editörden

 Gök kapılarının ardına kadar açıldığı,gök sofrasının /maidenin/yürek soframıza inzal olduğu,peygamberi duyarlılığın ve muhacirane serdengeçtiliğin temellerinin atıldığı,ensari kardeşliğin kavileştiği….

Nasıl diyeyim….

Ademi nedametin,istiğfarın,dilemenin, gözyaşının;

Nuh dirayetinin,sabrının ,vazgeçmemeliğinin,iman hakikatini tüm her şeyin üzerinde tutmanın,zulüm otoritelerine karşı beddua etmenin;