blank

Site İçi Arama

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün304
mod_vvisit_counterDün739
mod_vvisit_counterBu hafta1043
mod_vvisit_counterBu ay10967
mod_vvisit_counterHepsi1070302

Bu Ülke/Cemil MERİÇ

"Kimim ben? Hayatını , Türk irfanına adayan , münzevi ve mütecessis bir fikir işçisi."
                                                                                                                           Cemil Meriç
Bu özgün fikir adamının sürekli etrafında , içinde dolandığı Doğu-Batı sorunu yanında , özelikle sol-sağ kutuplaşmasına ve kalıplaşmasına ilişkin önemli tespitlerini ve aforizmalarını içeriyor Bu Ülke . 
Özellikle sol-sağ kutuplaşmasının ele alındığı Bu Ülke'de :
"Sol ile sağın yeni bir hüviyetle politikaya sıçrayışı, Fransız ihtilali ile yaşıt.
 Sol sağ.. Çılgın sevgilerin ve şuursuz kinlerin emzirdiği iki ifrit. Toplum yapımızla herhangi bir ilgisi olmayan iki yabancı. Sol'un halk vicdanında yarattığı tedailer : casusluk, darağaçları, Moskova; sağ'ın , müphem , sevimsiz , sinsi bir iki hayal. Hristiyan Avrupa'nın bu habis kelimelerinden bize ne ? Bu maskeli haydutları hafızalarımızdan kovmak ve kendi gerçeğimizi kendi kelimelerimizle anlayıp anlatmak, her namuslu yazarın vicdan borcu."
Cemil Meriç'in " hayata bu kitabı yazmak için gelmişim " dediği eser, tarih, felsefe, sosyoloji, edebiyat , siyaset ve daha birçok konu hakkında özgün , ve özgür düşünceleri sunuyor. 
Ülkenin hızla iç savaşa sürüklendiği bir ortamda; vardiya gözcüsünün koy verdiği ilk çığlık. Uyuşmuş beyinlere alevden mızrak gibi saplanmak isteyen dertli ve derbeder bir çığlık.
"Her aydınlığı  yangın sanıp söndürmeye koşan zavallı memleketim.Karanlığa o kadar alışmışsın ki yıldızlar bile rahatsız ediyor seni.Memleketim .. En seçkin evlatlarının beynini ve kalbini itlere peşkeş çeken memleketim.." diyen hür düşünce aydınının 70’lerde , tamda memleketin siyasal anlamda kritik durumunda , attığı bir çığlık idi bu ülke..
Yaklaşan facianın ayak seslerine dikkat kesilen Cemil Meriç 70’lerin başlarında işte bu düğüme işaret etmişti.Türkiye'deki sağ-sol kavgasını Cemil Meriç sahte bir ayrım olarak nitelendirir.
"Ne Batı'yı tanıyoruz ne Doğuyu.En az tanıdığımızsa kendimiziz.Biz müslümanlığından , doğululuğundan, Türk'lüğünden utanan, tarihinden utanan , dilinden utanan şuursuz bir yığın haline geldik. Bütün Kur’an'ları yaksak , bütün camileri yıksak Batı'lının gözünde Haçlı seferlerinin yalın kılıç tekbir getiren askerleriyiz ."
Düşünmek savaşmaktır düsturuyla yola çıkan Meriç , kitabı boyunca tüm savunuculuğunu özgür ve hür düşüncenin yankısı etrafında şekillendirmiş ve korkmadan çıplak bir dille gerçeği haykırmayı savunmuştur.
Bu ülkenin  dili, oldukça kuvvetli ve cüretkar ; aynı zamanda açık ve anlaşılırdır. Şiirlerden , romanlardan , ihtilallerden ve filozoflardan çokça bahseden ve doygun bir eleştiri ırmağıdır  Bu ülkenin evlatlarına armağanı ... 
Ve son söz :
''İnanmayanların , inananlara sataşmaları kıskançlıklarından . Müminlerin saadetini gölgeleyen tek ıstırap , inanmayanlara karşı duyulan merhamet olmalı..."
 
MERYEM AKTAŞ

 

 


AddThis
 

Yorum ekle