okumali

Site İçi Arama

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün90
mod_vvisit_counterDün787
mod_vvisit_counterBu hafta2116
mod_vvisit_counterBu ay10200
mod_vvisit_counterHepsi1850981

Hizmetkar

Fatima Shrafeddine: 1969’da Beyrut, Lübnan’da doğdu ve çocukluğunun ilk altı yılını Batı Afrika, Sierra Leone’de geçirdi.

Son beş yıl içerisinde, on iki yaşından küçük çocuklara yönelik otuz beşten fazla kitap yazdı ve eserleri başta İngilizce ve Fransızca olmak üzere çeşitli dillere çevrildi.

Mart 2007’de, Mountain Rooster ile Lübnan Ulusal Komitesi’nin En İyi Çocuk Kitabı ödülünün sahibi oldu. There is War in My City adlı kitabı Anna Lindh Vakfı’nın 2010 yılı onur listesine dahil edildi. 2010 yılında, Fatin adlı kitabı Beyrut Kitap Fuarı’nda en iyi kitap ödülünün sahibi oldu.

Fatima, Brüksel’deki Çocuk Kitapları Yazar ve İllüstratörleri Cemiyeti’nin aktif bir üyesidir ve burada çeşitli çalışmalara katılarak aylık eleştiri toplantıları organize etmektedir. Aynı zamanda, Lübnan’da Okuma Haftası ve Kitap Festivali gibi etkinliklere katılan yazar, Lübnan’daki uzak köylere giderek buradaki okullarda ve halk kütüphanelerinde çocuklara kitaplar okumaktadır.

Fatima, yakın zamanda, çeşitli Arap başkentlerinde çocuk kitaplarına odaklanmak isteyen yazarlara seminer vermeye başlamıştır.

Türkçeye Tercüme edilen kitapları:

İbni Sina

İbni Batuta

Bir Kuş Olsaydım

Bisikletim

Randevum Var

Her Şey Yeni

Sevginin Rengi

Okulumuzda yetimlere önceden mektup yazmıştık. Kazananlardan biri de ben olmuşum. Çok heyecanlıydım ve sevindim. Okul panosunda kendimi gördüm ve daha da mutlu oldum. Panoda farklı bir şey dikkatimi çekti. Bir kartonun üzerinde yazarlar okullarda buluşuyor yazıyordu. Yani okulumuza bir yazar gelecekmiş. Ve ben de çok heyecanlardım, çünkü bir yazarla tanışacaktım Ona dilediğim soruları sorabilecektim. Neyse, hemen derse girdim. Ders boştu. Biz de sosyal öğretmenimizin söylediği tiyatroya çalışıyorduk, birden nöbetçi sınıfa girdi ve müdür yardımcısının beni ve diğer üç arkadaşımı çağırdığını söyledi. Biz de hemen gittik. Yirmiye yakın kişi vardı, müdür yardımcısının odasında. Bunlar yetimlere yazılan mektup yarışmasında dereceye girenlerdi. Ordakilere hediye olarak Fatima Sharafeddine adlı yazarın kitabını veriyordu ama bu kitap bende vardı. Babamın arkadaşı Sinan amca bana hediye etmişti, hem de yanımdaydı. Bu yüzden teşekkür edip kabul etmedim. Ve sonra yazara sadece mektupta kazananların gideceğini öğrendim. Eğer yetimler için yazılan mektup yarışmasında kazanamasaydım gidemeyecektim.

Yazarı dinlemeye gittik. Onu gördüm ve sorular sordum. En son herkes kitabını imzalattı ve sınıflarına dağıldı. Sınıfa gidince herkes başımıza toplandı. Ne oldu gibi sorular sordular. Ardından müdür yardımcısı geldi. Bizim sınıftaki üç kişiyi yani onların arasında ben de dâhil fetih paşa korosuna kahvaltıya gideceğimizi söyledi, çok sevindik. Kitabı okudum ve kitap çok etkileyiciydi ve çok güzeldi.

Kitap şöyle; kahramanı” Fatin”  adlı bir hizmetçi. Beyrut’ta doğmuş. Babası onu on beş yaşındayken Beyrut’un büyük kentlerin de hizmetçi olarak çalıştırmıştır. Fatin aslında hiç buralara gelmek istemez, okula gitmek istemektedir. Bu yüzden bütün gayretiyle engelleri aşıp hedefine ulaşmıştır.

O aslında hizmetçilik yapmak istemez o her zaman doktor olma hayalindedir. Ve bütün imkânları deneyip bir gün hayaline kavuşur. Çok zeki akıllı ve çok cesur bir kızdır.

 

Meryem NAYİR

İmam Hatip Ortaokulu 5.Sınıf Öğrencisi


AddThis
 

Yorum ekle