okumali

Site İçi Arama

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün420
mod_vvisit_counterDün397
mod_vvisit_counterBu hafta3612
mod_vvisit_counterBu ay420
mod_vvisit_counterHepsi1672964

Küçük Prens

Kitabın adı: Küçük Prens

Kitabın yazarı: Antoine de Saint-Exupéry

Kitabı bitirdiğim tarih: 22.02.2015

Kitabın yayınevi: Nar Yayınları

Kitabın sayfa sayısı: 144

Kitabın basım yeri ve yılı: 2015-İstanbul

Antoine de Saint-Exupéry: Ünlü Fransız romancısı Antoine de Saint-Exupéry, 1900 yılında Fransa’da da doğdu. Bir kontun oğluydu. Dört yaşındayken babasını yitirdi. Öğrenimini tamamladıktan sonra pilot oldu. İkinci dünya Savaşı’na havacı olarak katıldı. 1944 yılında görevli olarak, bir keşif uçağıyla Korsika’ dan havalandı, bir daha da dönmedi. Ölümü böyle oldu. En önemli eserleri ‘’ Gece uçuşu, Savaş pilotu, İnsanların dünyası.

Bu kitabı babam bir sergiye gitmişti oradan bana almış. Babam daha eve gelir gelmez kitabı alıp okumaya başladım. Çok akıcı sürdü ve hızlı okudum gerçekten heyecanlı ve zevkli geliyordu. Annem yemeğe çağırdığı zaman okuduğum yerin geri kalanını merek ettiğim için hemen tabağımı silip süpürdüm ve kitabın geri kalanını heyecanla okudum ve hemen bitirdim. Gerçekten eğlenceli geçti keşke küçük prens benim arkadaşım olsaydı diye içimden geçirdim çünkü o kadar saf, temiz, adil ve dürüst ki hep öyle bir arkadaşınız olsun diye hayal edersiniz. Okuyunca ben öyle oldum neden benim arkadaşlarım öyle diye düşündüm ama bazen ben de hata yaptığımı anladım. Ben küçük prens gibi olamayacağımı gördüm ve onun iyi huylarını yapmaya çalıştım.

Bence bu kitapta büyüklerin dünyasıyla küçüklerin dünyasının çok farklı olduğunu anlatıyor. Mesela çok güzel bir ev gördün ve dedin ki  aa! Bu evin rengi ne kadar güzel. Bir ev sonra amcana ya da teyzene ya da annene, babana sordun onların cevapları her zaman böyle olur, genelde “acaba kaç paradır bu ev’’ ben hatta tanık oldum bu olaya. Gerçekten de öyle, işleri güçleri sayılar büyüklerin ama çocukların öyle değil. Çocukların düşüncesi hep farklıdır. “Aaa! bu evin rengi çok güzel, duvarındaki süsleri çok güzel, penceresinin önündeki çiçekler çok güzel.”

 

Bu hikâyeden bir İngiliz atasözü öğrendim. “Gerçeğin mayası gözle görülmez.”

 

Meryem NAYİR

İmam Hatip Ortaokulu 6.Sınıf Öğrencisi


AddThis
 

Yorum ekle