okumali

Site İçi Arama

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün50
mod_vvisit_counterDün427
mod_vvisit_counterBu hafta1084
mod_vvisit_counterBu ay10229
mod_vvisit_counterHepsi1864728

Yaşamak (Cahit ZARİFOĞLU)

Yaşamak , günlük türünün bir Zarifoğlu yansımasıyla ortaya konmuş farklı izlenimlerden meydana gelmiştir . Tüm olaylar ve olgular daha alışık olmadığımız ve sıradan olmayan bakış açısıyla bize sunulurken ; verilen mesajlar yönüyle de oldukça ilgi çekmektedir .

Yazarın kitaba giriş kısmında:

''Senin adınla ey yüceler yücesi ,

Sevgi evimizde sende , sana secde ederiz .

Seninle dolu , kendi benliğimizden boş

Esirgenmemizi iste sen iste sen

İşte sakınmamız, işte cevarihi azamızın

fenaya düğümü ,İşte elimizin açıklığı

gözümüzün sabrı, dilimizin damağımızdaki yapışıklığı,

Esirgenmemizi iste sen iste sen ..'' diyerek de edebi dilinin ne denli samimi, içten bir masumiyete sahip olduğuna şahitlik ediyoruz.

Kitapta birçok mekan ve kişilerden söz edilmekle birlikte , her olaya dair anlatımda da farklı farklı mesajlar verilmektedir . Bireysellikten kurtulmak ve bir toplum bilincinin oluşması için çok edebi değinimler yer alırken , çekilen acıların tasvirleri de ince ince işlemiştir .

Yer yer felsefi anlatımların da yer aldığı, varlık , oluş , ve bunların arka planı v.b konularda vardır. Amerika'dan Fransa'ya , sigaradan edebiyata , ölümden ahirete birçok konuya da değinmiştir .

Kitap insana farklı bir ufuk , ayrı bir bakış kazandırırken bir taraftan da edebi üslup oluşumuna yardımcı olur ..

‘’Şehre girer girmez arabalarını yol kenarlarına parkedip çığlıklar atan , şapkalarını havaya atan , naralar atan insanlar gördüm . ‘’ diyerek de dilinin tadını , lezzetini hissettirir..

Hayattaki ‘acı’ kavramının boyutlarını dile farklı bir şekilde getiren , acıyı acıyla anlatan Zarifoğlu

bizden biri olmasıyla da samimiyet bağlarını güçlendirir.. Alışılmışın dışında bir günlük tarzı geliştirmesiyle de ; edebyatta yeni bir akım başlatmıştır ..

 Her okuyucunun içinde yeni yeni şeyler keşfedeceği Yaşamak okunması ve üzerine derin tefekkürlere dalınması gereken bir yapıttır..              

 

 MERYEM AKTAŞ


AddThis
 

Yorum ekle