blank

Site İçi Arama

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün443
mod_vvisit_counterDün616
mod_vvisit_counterBu hafta1703
mod_vvisit_counterBu ay443
mod_vvisit_counterHepsi1099624

Toz/Rasim ÖZDENÖREN

Rasim Özdenören’in 17 öyküsünden oluşan bu kitap İz Yayınları tarafından basılmış. Kitap ismini ilk öykünün isminden almış ve 4. baskı olarak 2009 yılında İstanbul’da yayınlanmış.

 

Hayalle gerçek el ele bu öykülerde. Hayal gücü de kendini gösteriyor. Hani genellikle soyutu anlatmak için somuttan hareket edilir. 

Bu öykülerde ise soyuttan hareketle somuta varılması isteniyor. Bir nevi gölgeden hareketle o gölgenin kime ya da neye ait olduğunu bulmak gibi. Rasim Özdenören, adeta olayların yansımasını verip, olayı ve olaydan çıkarılması gereken sonuçları okuyucunun çıkarmasını istemektedir.

 

Öykülerde, titiz bir edebiyatçı hassasiyeti göze çarpıyor. İyi bir edebiyatçıda olması gereken inceden inceye bir gözlem kabiliyeti hemen kendini ele veriyor. Kitabın ilk öyküsü “Toz” okunduğunda bu özellik hemen fark edilecektir.

 

Sevgi, korku, ümit gibi insani unsurlara vurgu yapılan öykülerde üslup temizliği ve kelime zenginliği özellikle dikkat çekmektedir.

İyi okumalar.

 

Yahya MACİT/ERZURUM


AddThis
 

Yorum ekle