okumali

Üye Girişi

Site İçi Arama

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün120
mod_vvisit_counterDün473
mod_vvisit_counterBu hafta1026
mod_vvisit_counterBu ay8479
mod_vvisit_counterHepsi1823950

Kimler Sitede

Şu anda 5 ziyaretçi çevrimiçi

Kur'an ve Hayat

''Kur'an'ı anlamayanlar onu muhatap almayanlardır.''

 

Yazar, hadi kavramını epistemolojik olarak inceleyerek kavramın zihinlere nakşedilmesine yardımcı oluyor.Hadi kavramını Arapların günlük hayatlarının bir parçası olan çölde yolculuk ile ilişkilendiriyor.Buradan hareketle Kuran’nın bütün bir hayat yolculuğu boyunca gerçek anlamda Hadi  olduğunu belirtiyor. Hidayet çeşitlerinden bahseden yazar, ilk Müslümanların yaşları ne olursa olsun fıtri hidayete kulak verdiklerinden bahsediyor.Hidayetin , zıddı olan dalaletle hatırlanması gerektiğini vurgulayan yazar, birinin olduğu yerde diğerinden söz edilemeyeceğine vurgu yapıyor.

 

Doğu Batı Arasında İslam

 BİLGE kral Aliya İzzetbegoviç, 8 Ağustos 1925'te doğdu. 24 yaşında İslâmcılık suçlaması ile 5 yıl hapis yattı. Cezaevinden çıktıktan sonra önce hukuk, sonra ziraat fakültelerini bitirdi. 25 yıl avukatlık ve bir inşaat firmasında yöneticilik yaptı. 1970 yılında yazdığı İslâm Manifestosu adlı bir kitap, 1983'te kovuşturmaya uğradı. 12 Müslüman aydınla birlikte tutuklandı. 1950 öncesinde kurulmuş olan Mladi Müslüman(Genç Müslümanlar) adlı örgütü yeniden örgütlemek suçlaması ile 14 yıl hapse mahkûm edildi. 

 

 

Tarihin Tanığıyım:Bir Filistin'li Diplomatın Hayatı

Filistin, son yüzyılın en acılı coğrafyasıdır desek abartmış olmayız. Bir asır boyunca her türlü yıkımı, işgali ve insanlık dışı katliamı yaşayarak adeta bir soykırıma tabi tutulan Filistin halkı, ortaya koymuş olduğu onurlu mücadelesiyle Müslümanların hatta bütün insanlığın vicdanı olmuştur. Filistin, çözülme sürecindeki İslam ümmeti için de yeniden diriliş umudunun öbür adıdır.

 

Diriliş Muştusu (Sezai Karakoç)

İlk baskısı 1980 yılında yapılmış olan bu kitap, Sezai KARAKOÇ’un 1976 ve 1978 tarihleri arasında Diriliş Pazartesi-Perşembe Günlüğü’nde “Diriliş Muştusu” başlığıyla yayınlanan ve Ekim 1979-Eylül 1980 tarihleri arasında Diriliş Dergisi’nde çıkan yazıların terkibiyle oluşmuştur.

 

Tevhid

Kur’an insanın yaratılış gayesini Zariyat suresi 56 . ayette ibadet olarak tanımlar.Buradaki ibadetin aynı zamanda bir tarz-ı hayat olduğunun altını çizmek gerekiyor.Varlığını tamamı ile Allah’a teslim ederek şuurlu bir hayat yaşaması işlenir insandan. Bu amacın zaman zaman unutulmasından  kaynaklanan ferdi ve toplumsal çöküşlerin ortadan kaldırılması içinde peyderpey peygamberler gönderilmiştir. İstisnasız bütün peygamberler tevhid ilkesini önce kendi şahıslarında hayata geçirmiş ,ardından gönderildiği topluluğu inzar etme görevini icra etmiştir.

 

Bir Adam Girdi Şehre Koşarak

Yakasına yapışan cümleleri yazmış bu kitaba , Tarık Tufan. Elinden bir türlü kurtulamadığı , içini yiyip bitiren ve belkide yazdıkça yakasını bırakacağı sandığı cümleler kurmuş.

 

Huzursuz Bacak

Fikir ve Sanatta Hareket dergisinde yayımladığı desen ve hikâyelerle sanat hayatına adım atan Mustafa Kutlu,hikaye kitaplarında kullandığı teknikler ve geliştirdiği hikaye tarzı ile son dönem Türk hikayeciliğinin en önemli isimlerinden biridir.O, ilk hikâye kitapları olan Ortadaki Adam ve Gönül İşi’nde Fikir ve Sanatta Hareket dergisinin dünya görüşü doğrultusunda oluşan Anadoluculuk fikrine paralel olarak Anadolu hayatının gerçeklerini ,hükümet ve aydınların ihmallerinden yılmış,toprağı verimsiz bırakılmış memleketimizin ve insanımızın türlü görünüş ve hallerini yansıtmıştır.

 

Kur'an'ı Nasıl Okudular

Cemil Meriç, : “Her toplum bir kitaba dayanır. Ramayana, Neşideler neşidesi ve Kur’an. Senin kitabın hangisi” der. Meriç’in dediği gibi her toplumun bir yolu ve yoldaki işaretleri vardır. O toplumun yoldaki işaretleri, kitaplarındaki ayetlerdir.  Bizim de bir yolumuz ve yoldaki işaretlerimiz vardır.  Bizim yolumuz İslam, yoldaki işaretlerimiz Kuran’ın ayetleridir.